ANDRÉS INIESTA, ANEB JAK ZÍSKAT ZPĚT ZTRACENÉ SEBEVĚDOMÍ

28. listopadu 2010 v 9:26 | Barca |  Andrés Iniesta

Dvaadvacet vyvolených s vážnými výrazy, ze kterých snadno vyčíst absolutní koncentrovanost, procházejí kolem zlatého poháru - pro fotbalisty jednoznačně nejkrásnější trofeje. Jedna hvězda za druhou se řadí na trávník a hodiny ukazují čas 20:29. Posledních několik vteřin, než rozhodčí foukne do píšťalky a začne nejočekávanější zápas roku...
Několik vteřin. Tato dvě slova hrála v životě Andrése Iniesty nejednou velmi, velmi důležitou roli. Tichý hoch z Albacete nikdy nepřestal překvapovat a stále lidi kolem sebe utvrzoval, jak výjimečným fotbalistou je. "Ty mě brzy překonáš," řekl Pep Guardiola Xavimu, "ale Iniesta překoná nás všechny."Tehdy bylo malému géniovi šestnáct let a možná si ani nynější barcelonský kouč nepředstavoval, čeho všeho jeho chráněnec jednou dosáhne.
Dosáhne a ještě může dosáhnout, přesněji řečeno.
Slzy štěstí i smutku
Andrés přišel do Barcelony už před čtrnácti lety a v prvním týmu debutoval 29. srpna 2002 proti Bruggám. Téměř výhradně nastupuje po boku staršího Xaviho, se kterým tvoří dlouhou dobu možná nejlepší duet záložníků planety. V šatně je velmi oblíbený a spoluhráči o něm mluví jako o vynikajícím člověku. Mimo úchvatných měsíců si však musel projít i horšími chvílemi, ze kterých se mnoho hráčů často nedokázalo stoprocentně vzpamatovat.
Říká se, že u profesionálního sportovce stojí výkony ze dvou třetin na sebevědomí. Není divu, že to jde během chvil, kdy nejste schopen svému týmu pomoci, hodně dolů. Podobné případy zažil i Andrés Iniesta mnohokrát, ale je pozoruhodné, jak se dokázal dostat zpět.
V sezoně 2008/09 se svými spoluhráči opravdu válel. Jistě je každému jasné, kde zažil svůj absolutní vrchol - v 93. minutě utkání na Stamford Bridge. Zopakoval tak svou další "zlatou branku", kterou vstřelil ve čtrnácti letech ve finále prestižního Nike Premier Cupu.
Nápadně bledého Španěla nazval uznávaný trenér Alex Ferguson před finále v Říme nejužitečnějším hráčem Blaugranas. Na konci veleúspěšného roku Barcelony však "malého génia" začaly brzdit zdravotní potíže. Hrál pár zápasů, pak byl několik týdnů mimo hru, což takto pokračovalo několikrát. Když pak spoluhráči jeho skvělou míčovou techniku a cit pro nahrávku potřebovali proti Interu Milán, byl bohužel znovu zraněný. V tu dobu přiznal, že cítil opravdu velkou úzkost, protože byl nucen jen nečinně přihlížet.
Proměna v Africe
Vyburcovaný španělský národní tým měl před mistrovstvím světa předpoklady jako nikdy jindy. Jeden ze základních stavebních kamenů, který svou roli potvrdil i na Euru 2008, však neměl start zcela jistý. Andrés Iniesta naštěstí stihl svůj stehenní sval doléčit natolik, aby mohl hrát. A comeback to byl vskutku povedený - už v základní skupině se začal rozehrávat a výsledkem byl mj. rozhodující gól proti Chile. A 11. srpna přišel onen zápas, který měl přepsat dějiny.
... Španělé buší do holandské obrany, ovšem marně. Další náznaky šance likvidují pozorné obrany; hra se začíná přiostřovat. V závěru utkání celému fotbalovému světu zatrne, když se osamocený Robben řítí na bránu Ikera Casillase. Ten však špičkou nohy míč vytěsní za svou svatyni. Za několik minut je jasné, že finále mistrovství světa v základní hrací době neskončí... Také nastavení to nevypadá, že by měl padnout gól, ve 116. minutě však dostává přihrávku Andrés Iniesta.
Jak si počínal pak, ví asi každý. Po brance, která stanovila jako světové šampiony Španělsko, získal nevysoký hrdina své ztracené sebevědomí a začalo se mu opět dařit. "Bylo to pro mě těžké, ale teď začínám s touhou větší než kdy předtím," říkal nadšeně. Už v prvním ligovém zápase proti Racingu Santander dal gól, další přidal proti Valencii a dokonce se prosadil i před týdnem v Almeríi. Jeho přínos však spočívá v daleko více věcech než "jen" ve vstřelených brankách. Proto větou "Než bych měl odejít z Barcelony, raději skončím s fotbalem," určitě potěšil všechny culés.